Detoks alkoholowy

Home  >>  Detoks alkoholowy

ZESPÓŁ ABSTYNENCYJNY

To stan, który występuje po ustaniu kontaktu z substancją uzależniającą: alkoholem, narkotykiem, środkiem farmakologicznym czy chemicznym.

Odwyk alkoholowy w zasadzie zaczyna się najczęściej od przeprowadzenie detoksu, który właśnie polega na rozpoczęciu abstynencji.

Objawy zespołu abstynencyjnego są nieprzyjemne. Często jest to niepokój, panika, lęk, problemy ze snem, bóle ciała, bóle mięśniowe, rozdrażnienie, problemy ze strony układu krążenia i układu pokarmowego w konsekwencji czego, u chorego przebywającego na odwyku mogą między innymi wystąpić wymioty, biegunka, wahania ciśnienia, zaburzenia osobowości, zaburzenia pracy serca.

Zespół abstynencyjny przejawia się w sposób bardzo nieprzyjemny dla osoby chorej. Występuje niepokój, lęki, panika, rozdrażnienie, bezsenność, różnego typu bóle ciała, bóle mięśniowe, problemy z układem krążenia, a także zaburzenia układu pokarmowego, czyli pojawić się mogą wymioty, biegunka a także wahania ciśnienia, zaburzenie pracy serca, równowagi, zaburzenia osobowości i wiele innych objawów.

Zespół abstynencyjny powodowany jest przez bardzo silne odczucie „biochemicznego głodu” w związku ze zmianami w metabolizmie. W psychice chorego również pojawiają się dziwne do wytrzymania stany: dyskomfort, lęk, napady paniki, agresja – ogólnie bardzo silna potrzeba przyjęcia substancji, która jest powodem uzależniania.

Przy długotrwałych ciągach, kiedy jest cały czas kontakt z substancją uzależniającą, zerwanie z nałogiem jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.

DETOKS 

Detoks, inaczej nazywany odtruciem alkoholowym, stosowany jest w celu zmniejszenia negatywnych symptomów spowodowanych zatruciem alkoholowym. Najtrudniejszym etapem jest początkowa faza odtruwania, w której nagle spada poziom alkoholu we krwi. Z tego też względu, istotnym elementem detoksu jest wybranie dobrego ośrodka odwykowego, w którym uzależniony znajduje się pod opieką lekarzy specjalistów czuwających nad przebiegiem leczenia uzależnienia.

By doprowadzić organizm osoby uzależnionej do odpowiedniego stanu trzeźwości, normując parametry medyczne, bezpieczny i skuteczny detoks musi trwać długo. Dlatego też, ważne jest rozłożenie detoksu w czasie. Odtruwanie polega na przetoczeniu płynów w postaci kroplówki w celu zredukowania lub całkowitego zniwelowania nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego.

Detoks to sposób na przerwę w ciągu. Nie jest całkowitym leczeniem odwykowym, ale daje wyraźną poprawę zdrowia i nastroju osób uzależnionych i jest doskonałym początkiem do rozpoczęcia terapii.

W Ośrodku Terapii Uzależnień Horizon we Wrocławiu oferujemy stacjonarne odtrucia alkoholowe w komfortowych warunkach składające się z trzech etapów:

  • detoks – odtrucie organizmu z alkoholu
  • przejście w stan abstynencji pod kontrolą lekarzy
  • opieka terapeutyczna pomagająca w podjęciu decyzji “co dalej z moim życiem”

Czas trwania terapii to 3-5 dni. W Ośrodku Terapii Uzależnień Horizon możesz się zgłosić na terapię w każdej chwili. Mieścimy się we Wrocławiu. Prowadzimy detoks i pełną terapię alkoholizmu, na miejscu są poradnie uzależnień.

Zgłoś się na odwyk alkoholowy i poczuj się wolny.