Detoks lekowy

Home  >>  Detoks lekowy

Leczenie odwykowe najczęściej rozpoczyna się od detoksu organizmu, który jest zatruty lekami. Detoksykacja w tym przypadku polega na stopniowym zmniejszaniu dawki leku, od którego chory jest uzależniony, a następnie wprowadzeniu leku zamiennego, którego zadaniem jest redukowanie objawów odstawienia substancji pierwotnej. Lekarz może zadecydować o przetoczeniu płynów w postaci kroplówki.

Procedura związana z detoksem ustalana jest indywidualnie wobec każdego pacjenta ośrodka odwykowego.

Detoks pozwala na przerwanie ciągu lekowego, co jest pierwszym i niezbędnym elementem rozpoczęcia dalszej terapii. Po skończonej detoksykacji stan psychiczny i samopoczucie pacjenta znacznie się polepszają, zaczyna być możliwe normalne, sprawne funkcjonowanie. Choć detoks nie wyleczy z uzależniania, poprawia stan zdrowia nastrój oraz jest doskonałym początkiem na podjęcie pełnego leczenia odwykowego oraz terapii w naszym ośrodku leczenia uzależnień.

Detoksykacja lekowa, z uwagi na stopniowe zmniejszanie dawki leku jest czasochłonnym leczeniem. Drastyczne odstawienie leków może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Czas jaki należy przeznaczyć na detoks wyznacza zespół z ośrodka leczenia uzależnień.

Zawsze przed rozpoczęciem pełnego odtrucia organizmu (detoksu) przeprowadzany jest wywiad medyczny. Jest to niezbędne, aby poznać ewentualne przeciwwskazania, schorzenia pacjenta oraz jego problemy zdrowotne. Wszystkie te czynniki trzeba uwzględnić w trakcie procedur medycznych. W naszym ośrodku leczenie odwykowego wykonujemy również podstawowe badania krwi w celu ustalenia ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Detoks pozwala na przerwanie – często długotrwałego – ciągu. Nie jest metodą, która wyleczy z uzależnienia, ale daje możliwość na doraźną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz stwarza jak najlepsze warunki do rozpoczęcia terapii.

W naszym ośrodku leczenie odwykowego we Wrocławiu proponujemy stacjonarne odtrucie w komfortowych warunkach, które przebiega w trzech etapach:

  • część medyczna – oczyszczenie organizmu z substancji uzależniającej
  • łagodne i płynne przejście w stan całkowitej abstynencji
  • terapia: opieka oraz pomoc i porady psychologa w podjęciu decyzji „co dalej z moim życiem”

W Ośrodku Terapii Uzależnień Horizon prowadzimy pełne leczenie odwykowe oraz terapie dostosowaną do osoby uzależnionej.