Detoks narkotykowy

Home  >>  Detoks narkotykowy

Detoksykacja osoby, która jest uzależniona i jest w czasie „po ciągu narkotykowym” koncentruje się na zmniejszaniu nieprzyjemnych fizycznych objawów, wynikających z nagłego odstawienia substancji, a przez to zmniejszenia poczucia przymusu zażywania tej substancji (głodu psychicznego). Podawanie płynów w trakcie detoksu jest dobrą formą na wspomaganie oczyszczania organizmu z toksyn i substancji uzależniającej. Najważniejsze jest jednak to, że pacjent otrzymuje leki objawowe, które dają mu możliwość przetrwania najtrudniejszego, pod względem fizycznym, okresu.

Detoks jest podstawą do rozpoczęcia leczenia narkomanii. Pozwala przerwać ciąg narkotyczny i oczyścić organizm, dzięki czemu możliwa jest dalsza terapia. Ponadto, detoks jest pierwszy i zarazem podstawowym krokiem w walce z uzależnieniem. Po ukończeniu procesu detoksykacji stan zdrowia i samopoczucie pacjenta ulega widocznej poprawie.

Każda osoba, która zgłasza się do ośrodka odwykowego poddawana jest wywiadowi medycznemu. Lekarz gromadzi niezbędne informacje o stanie zdrowia chorego, o ewentualnych przeciwwskazaniach do przejścia na odwyk. W trakcie wizyty wykonywane jest również badanie krwi w celu zobrazowania ogólnego stanu zdrowia osoby uzależnionej.

Należy pamiętać, że detoks nie jest ostatecznym wyjściem z nałogu. Nie jest również sam w sobie leczeniem narkomanii. Jednak warto podkreślić, iż detoksykacja pozwala na znaczną poprawę zdrowia i jest podstawą do rozpoczęcia właściwej terapii.

Ośrodek Leczenia Odwykowego Horizon prowadzi stacjonarne odtrucia w komfortowych, wygodnych warunkach, które przebiega w trzech fazach:

  • usunięcie narkotyku z uzależnionego organizmu
  • czas łagodnego wejścia w abstynencję
  • terapia, porady psychologa itp.

Czas trwania takiej kuracji uzależniony jest od rodzaju substancji, którą jest zatruty organizm pacjenta.

Staramy się, żeby samopoczucie naszych pacjentów w trakcie i po odtruciu było jak najlepsze.